Glinik Średni Winnica Sztukówka

Glinik Średni / Glinik Średni Winnica Sztukówka
  • deser

Katarzyna i Leszek Szczęch założyli winnicę w roku 2009 na terenie Pogórza Strzyżowskiego, w gminie Frysztak. Gospodarstwo położone jest w południowej, najbardziej nasłonecznionej części stoku. Warunki glebowe i mikroklimat wyjątkowo sprzyjają uprawie winorośli. Właściciele podjęli się uprawy 12 odmian winorośli: Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cantor oraz Solaris, Siegerrebe, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Muscaris, Souvignier Gris.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

W Winnicy powstają wina o wdzięcznych nazwach dawnych instrumentów muzycznych: Lira Korbowa, Maryna, Bazuna, Suka, Cymbały, Fidel czy Złóbcoki. „Lira Korbowa” to białe wino półwytrawne z delikatnymi aromatami owoców cytrusowych. „Maryna” – różowe półwytrawne – ma aromat poziomek i truskawek oraz innych czerwonych owoców. „Bazuna” to wino wytrawne o głębokiej, czerwonej barwie, aromacie wiśni i leśnych owoców. „Suka” to wino o owocowo-kwiatowym aromacie, z akcentami ziół i czarnej porzeczki. Białe wytrawne „Cymbały” posiadają delikatny aromat owoców cytrusowych i melona. A białe półwytrawne wino „Fidel” ma aromat owoców tropikalnych i czarnej porzeczki. Z kolei „Złóbcoki” to wino białe wytrawne, o owocowym aromacie. A że wina te nie są „patykiem pisane” najlepiej świadczy choć - by złoty medal dla „Złóbcoków”, przyznany na IV Galicyjskim Konkursie Win Galicja Vitis 2014 w Łańcucie, czy brąz dla „Cymbałów” w Krakowie w trakcie Konkursu Win Polskich i Cydrów w ramach targów wina Enoexpo w 2016 r. W sezonie turystycznym (maj-wrzesień) można zamówić degustacje win w altanie położonej w pobliżu winnicy, z której rozpościera się widok na Pogórze Strzyżowskie.

Atrakcje

Najpierw w Wiśniowej – w XVI w. – pojawił się dwór obronny. Kolejni właściciele wystawili dla siebie pałac klasycystyczny otoczony parkiem, a dawny dwór przekształcili w oficynę. W 1867 r. wieś przeszła na własność Franciszka Mycielskiego. Rodzina Mycielskich pełniła w latach 30. XX w. mecenat wobec artystów. W majątku gościli: Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Leon Chwistek, Felicjan Kowarski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Tadeusz Stryjeński.

Drewniany kościół św. Katarzyny w Gogołowie wybudowano w 1672 r. w tradycji gotyckiej. Najstarszym elementem wyposażenia jest późnogotycka chrzcielnica z piaskowca karpackiego (XV/XVI w.), ufundowana przez Jana Amora Tarnowskiego, wojewody sandomierskiego i ruskiego, dziedzica wsi w tym czasie. Pozostała część wyposażenia pochodzi z XVII–XVIII w., są to m.in. barokowy ołtarz główny, ambona i prospekt organowy.

Dane teleadresowe: 38-130 Frysztak, Glinik Średni 153

Tel: +48 605 539 422

Email: winnica@sztukowka.pl

Facebook

Strona internetowa

Okoliczne atrakcje

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego programy współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego